Aranżacja sypialni – porady i inspiracje

Ostatnie miesiące pokazały jak ważne jest abyśmy czuli się komfortowo w naszych czterech ścianach. Doceniliśmy, że warto zainwestować w przytulne wnętrze, aby stanowiło dla nas miejsce wytchnienia i czasu odpoczynku po całym dniu. Jednym z pokoi, które zasługują na dopieszczenie jest na pewno sypialnia. Jak ją urządzić? Niektórzy wolą styl minimalistyczny i nowoczesny, inni bardziej tradycyjny lub farmhouse.  Natomiast każdy z nas szuka w sypialni  tej ulotnej harmonii i spokoju po całym dniu pełnym pracy lub wrażeń.   

Stylizacja sypialni – krok po kroku z Margot

Jak wykreować przestrzeń, która precyzyjnie spełnia te, często nieuchwytne  pragnienia i  wyobrażenia? Zaprosiłam do rozmowy o sypialni Małgosię, która jako stylistka lubi dekoracjami tworzyć cudowny klimat. Małgosia prowadzi ciekawe i pełne treści konto na Instagramie Margot Home Decor.

„Jako stylistka wnętrz uważam, że o nastroju w sypialni decydują dodatki. Stworzyłam dla siebie sypialnię, która jest miejscem nie tylko nocnego wypoczynku, ale również przestrzenią, w której lubię przebywać w dzień. Zazwyczaj wystarczą dwa, trzy mocne dodatki, dekoracje, by stworzyć udaną stylizację. W moim przypadku był to rattanowy zagłówek w czarnym mahoniu, który sprawił, że sypialnia zyskała wyrazisty styl w duchu retro. Do tego dobrałam nostalgiczną, rozmytą delikatnymi szarościami tapetę w palmy przywołującą najlepsze wspomnienia.

Bardzo ważne było dobranie oświetlenia. Uznałam, że małe przetarte, kolonialne lampki nocne z czarnymi abażurkami idealnie wpisują się w klimat. Niedawno zmieniłam lampę sufitową na dającą piękne refleksy lampę abażurową w stylu boho, co tworzy cudowny klimat i sprzyja odprężeniu, ponieważ światło jest rozproszone i nie mocne.

Ale chyba jednym z najważniejszych dodatków w sypialni są tekstylia. Bardzo starannie dobrałam narzuty (na zmianę szare i białe) do koloru tapety, ścian oraz wzorów na poduchach, które u mnie królują. Okazały zagłówek wymaga odpowiedniej oprawy, a poduszki nawiązują materiałem, wzorem, właściwościami (pasy, juta, worek, plecionka) do przewodniego stylu sypialni i motywu rattanu.

Podobnie dobieram  mniejsze dekoracje dopełniające wnętrze jak kosze (również rattan), dywany, dywaniki, świeczniki, wazony czy antyczne głowy, które są cechą charakterystyczną moich wnętrz. Warto pomyśleć również o obrazach. Na ramie mojego łóżka postawiłam niewielki portret  utrzymany w bieli i czerni, który kojarzy się ze stylem vintage.

Całość sprawia wrażenie przytulnego, klimatycznego miejsca do wypoczynku, współgra pozostałymi wnętrzami domu, zapewnia komfort psychiczny i harmonię, o jaką mi chodziło. „

Popatrzcie, ile elementów warto zgrać i cieszę się, że Małgosia przybliżyła Wam swój sposób na przytulne wnętrze na nocny odpoczynek. Choć z drugiej strony wiem, że czasem sypialnia jest też dodatkowym kątem do pracy w ramach home office lub pełni częściowo funkcje garderoby. Jednak zawsze to łózko będzie najważniejszym meblem tego pomieszczenia. Czy nie przyjemnie po całym dniu wejść do pokoju z zaścielonym pięknie łóżkiem i rozpocząć popołudniowy reset?

Dekoracyjne poduszki – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Zdarza się, że ścielenie łóżka stanowi rytuał, którego efekty zazdrośnie podziwiamy w magazynach wnętrzarskich, na Instagramie czy w innych mediach społecznościowych.  Zgodzę się, że o ile często poranna pospieszna rutyna nie pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów dekoracyjnych, to jednak nie da się przecenić prosto i schludnie zasłanego łóżka. Dlatego uważam, że warto zainwestować w ładną neutralną narzutę, aby przykryć pościel i codzienne poduszki do spania. Aby nadać tak prostej aranżacji spektakularnego efektu warto położyć ciekawą poduszkę dekoracyjną lub ich zestaw.

Na co zwrócić uwagę chcąc uzyskać interesujące wnętrze dzięki dodatkom w postaci poduszek?  Kolor i jego intensywność to kluczowa sprawa: jedni kochają neutralną paletę barw, inni mocne kontrasty. Tutaj wszystko zależy od naszego gustu.

Natomiast nie zawsze bierzemy pod uwagę takie elementy jak ciekawa faktura tkaniny, wykończenie, a nawet rozmiar. A to są te elementy, które wyróżniają nasz styl i dodają smaczku nawet minimalistycznej przestrzeni. Poduszki w aranżacji sypialni definiują nasz styl i gust.

Na jaka tkaninę postawić? Wybór jest ogromny, jednak zwróćcie uwagę na grubość i jakość materiału. Jeśli poszewki wykonane są z tkaniny tapicerskiej, dają Wam gwarancję długiego użytkowania i szykownego efektu. Są one grubsze i bardziej wytrzymałe w porównaniu do delikatnych materiałów krawieckich. Które polecam najbardziej? Mięsista faktura welwetu zawsze wprowadza nutę rozkosznego leniwego klimatu dekadencji, nierówna struktura lnu nadaje rustykalne wiejskie poczucie bliskości z naturą a wyrazisty splot juty nieco etnicznego charakteru. Nie wspomnę o pięknych poduchach szytych z kawałków orientalnych dywanów vintage, gdzie każdy kawałek ma swoja historię.

Ostatnie projekty dekoratorów wnętrz, stylistów sypialni pokazują jaka wagę przywiązują oni do wykończenia tekstyliów a poduszki w aranżacji sypialni pełnią ważną rolę. Frędzle, chwosty w stylu boho nie wychodzą z mody. Bo cóż innego bardziej dodaje luzu i wakacyjnego nastroju relaksu. Kolorowe wypustki na brzegach poduszek to kolejny ciekawy akcent pomagający skoordynować kolorystykę dodatków: można postawić na ujednolicony duet barwy poszewki i wypustki lub zabawić się kontrastem, który współgra z innymi elementami wnętrza. Wypustki mogą być z szykownego welwetu, delikatnej satyny lub bardziej naturalne z jutowej taśmy. Takimi elementami możemy wprowadzać do sypialni kolejne smaczki nadające tej indywidualnej nuty  naszemu pokojowi.

A czy myśleliście o rozmiarze poduszek? Wielu dekoratorów stawia na kreowanie wielowarstwowych kompozycji poduch, stawiając te największe (65x65cm) z tyłu jako tło, dodając mniejsze (50 lub 55 centymetrowe) jako kolejne, aby z przodu udekorować łóżko jakimś wyjątkowym egzemplarzem. Coraz modniejsze są wyjątkowo dłuuuugie poduchy (o długości około 100 cm lub więcej), które świetnie prezentują się solo i „ubierają” łóżko w spektakularny sposób. Taki akcent w sypialni od razu nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru, niezależnie czy wybierzemy delikatną stonowana fakturę i kolor, czy też jeśli zdecydujemy się na ciekawy mocny odcień. Długie poduchy bardzo dobrze też sprawdzają się jako zwieńczenie aranżacji kwadratowych poduszek, gdyż ich podłużny kształt przełamuje symetrię typowych kształtów kwadratu.

Inspiracje

Puste, niezasłane łózko można porównać do czystego malarskiego płótna naciągniętego na ramę blejtramu, ponieważ pozwala na nakładanie i  budowanie nowych warstw w postaci pościeli, narzut i kap, poduszek i okrągłych wałków.

W efekcie dobrze zasłane łóżko to suma wielu elementów, płaszczyzn i kolorów. Możliwości jest masa, inspiracji jeszcze więcej i mam nadzieję, że wybrane niżej zdjęcia zachęcą Was do stworzenia tej swojej małej oazy, która spowoduje, iż będziecie czuć się wspaniale każdego poranka i wieczoru.

Prezentowane zdjęcia: Instagramowe konto Małgosi oraz sklep oferujący poduszki w aranżacji sypialni: Creative Boutique Home

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

pl_PL