Trendy na 2021

Nowy rok, ale czy też nowe trendy? Zobaczmy…

Style i trendy wybrane przez projektantów wnętrz

Firma Schumacher (ceniona światowa marka dająca nam wspaniałe wzory tkanin i tapet) przeprowadziła badania w środowisku projektantów wnętrz w 4 kwartale 2020, aby ocenić skutki Covid i perspektywy na kolejny rok.  Na 2021 miłośnicy pięknego wystroju wnętrz chętnie spoglądają na styl eklektyczny, Boho oraz Preppy. Inaczej to wygląda u projektantów wnętrz, którzy realizują projekty dla swoich klientów. Oni wybierają tradycyjny wystrój wnętrz choć w różnych możliwych wariantach:

– współczesny (59%)

– „transitional”, który opiera się na stylu tradycyjnym, ale miesza go z elementami współczesnymi  (61%)

– tradycyjny (39%) (Źródło: Schumacher & Statista Expert Survey U.S. Interior Design Monitor 2020)

Badania firmy Schumacher jasno wskazują na chętny wybór elementów i dekoracji z naturalnych materiałów.  Jest to dość spójne z nowym modnym  stylem jaki pokazuje Pinterest: JAPANDI.  Japandi to nowa wersja stylu minimalistycznego, który łączy skandynawską oszczędność z dizajnem japońskim. Łączy eleganckie kształty, neutralną paletę kolorów i spokój w projektowaniu wnętrza.  Warto zainwestować w drewniane akcesoria z elegancką nutą, tak aby wprowadzić neutralne kolory natury. Cieszę, się na ten trend, który pokazuje, iż cenimy ponadczasowe piękno.

Shelfie czyli półki

W 2020 podczas lock-down nasze domy stały się także naszymi biurami, z których łączyliśmy się ze światem zewnętrznym za pomocą Zoom, czy Skype…  Zaczęliśmy inwestować  w  dekorowanie ścian, domowe galerie obrazów czy plakatów, wiszące rośliny.  Mając perspektywy codziennych wielogodzinnych  telekonferencji z domu  sporo wysiłku wkładaliśmy aby tło naszych rozmów było co interesujące.   

W 2021 ściany nadal będą w centrum uwagi. Tym razem jednak półki staną się nowymi galeriami. Lubicie przeglądać zdjęcia pod hasztagiem #shelfie na Instagramie? Ja cenię sobie porady  ze StudioMcGee, HouseNineDesign czy innych, które pokazują jak uczynić ten kawałek przestrzeni interesującym. Jeśli szukacie więcej inspiracji, obserwujcie  #shelfiesaturday, #shelfiesunday a będziecie mieć jeszcze więcej przyjemności z dekorowania swoich domów.

Półki kuchenne będą na pewno tym kawałkiem ścian, które będą pokazywane w 2021.  Warto zainwestować lub wyciągnąć z zamkniętych szafek porcelanę o ciekawej powierzchni, szklane akcesoria i kieliszki,  wyeksponować naczynia z kolorowego mosiądzu lub glinianą ceramikę. Jestem pewna, że upolujecie ciekawe naturalne dekoracje lub wyszukacie znaleziska z pchlich targów lub  wygrzebiecie coś z babcinej piwnicy aby przyciągnąć uwagę do kuchennych półek.

Nowe wyzwania w dzieleniu przestrzeni

Etsy jest globalna platformą sprzedającą unikalne rękodzieło. Jest miejscem, gdzie można kupić naprawdę nietuzinkowe przedmioty wytworzone przez kreatywne i utalentowane osoby z całego świata a także ciekawe obiekty vintage. Co roku czytam ich raport o trendach, gdyż coraz częściej pomysły pojedynczych osób czy małych rodzinnych firm  kreują  nowe fascynacje w modzie, stylu życia czy wystroju wnętrz. Tegoroczny raport Etsy pokazuje wzrost popularności dekoracji w stylu  „cottagecore” (nazwa określająca koncentrację na klimacie wiejskiego domku). Wynika to z prostego faktu, że coraz więcej czasu jesteśmy zmuszeni spędzać w domu zarówno pracując, ucząc się jak i odpoczywając. W 2021 najprawdopodobniej nadal będziemy musieli mieszać w naszych czterech ścianach  funkcje pracy i prywatne. Celem więc będzie zaaranżowanie przestrzeni takimi elementami, aby móc naładować baterie, nieco odgrodzić się i naprawdę wypocząć po zakończonej pracy czy nauce. 

Pinterest wskazuje ciekawą zbitkę „cloffice”  czyli nasze home office, gdzie jednak nie będziemy planować tak bardzo otwartej przestrzeni. Drzwi będą w cenie? A kiedy to nie będzie możliwe, ludzie będą znajdować kreatywne sposoby na wydzielenie tego kawałka swojej prywatnej przestrzeni. Kolorem czy meblem będziemy szukać sposobu, który pomoże podzielić mieszkanie. Można też wykorzystać dekoracyjne girlandy z drewnianych korali.

Coś dla miłośników roślin

Pielęgnacja roślin nadal będzie bardzo ważnym elementem aranżowania codziennej przestrzeni. Dbanie o naszych zielonych towarzyszy jest zajęciem, które pozwala się zrelaksować  i odpocząć.  Rośliny dekorują półki, parapety, mogą wisieć z sufitu  w sypialni lub tuż obok biurka.

Jedna z roślin na 2021, o których wspominają miłośnicy roślin jest Hoja  (np. Hoya Nummularioides, Hoya Linearis). Pamiętam tę roślinę raczej z kuchennych parapetów babć i cioć. Podobnie często pada nazwa  Sansevieria Trifasciata „Gold Flame”. Sansevieria (u nas zwana niezbyt miło językiem teściowej) była popularna w szkołach, gdyż potrafi znieść prawie wszystkie zaniedbania. Odmiana „Gold Flame” jest bardzo żółta a może wprowadzić mocny akcent kolorystyczny do wnętrza. Faktem jest, że jednym z trendów jest odkrywanie „starych” odmian roślin i przywracanie im znów świetności w domach, na balkonach i w ogrodach.

A gdy jesteśmy przy roślinach, zatrzymajmy się przy pojemnikach na nie.   Ogrody w doniczkach nie są nowym zjawiskiem, ale popularność tego rozwiązania zwiększyła się w czasach pandemii.  Szczególnie, że pozwala na uprawę zieleni i kwiatów nawet na tak małych przestrzeniach jak balkony czy tarasy.   Jak widziałam w „Garden Design” modne będzie wybieranie jednego koloru dla wszystkich osłonek i donic aby w ten sposób ciekawie zaaranżować rośliny.  Macie jakiś swój ulubiony kolor na myśli?

Kolory roku 2021

Nie da się mówić o trendach a nie wspomnieć o kolorze roku. Dla mnie w tym sezonie wybory były zaskakujące. Pantone wybrał parę dość kontrastową: szarość i neonowy żółty (Ultimate Grey i Illuminating yellow), która nie podbiła mojego serca. Pinterest obserwuje jednak, że neonowe kolory, szczególnie w różnych elementach oświetlenia  będą wybierane przez młode osoby. LEDowe oświetlenia w wyrazistych  barwach będą królować w pokojach nastolatków na Instagramie. Mnie zachwycił natomiast kolor roku u producenta farb Benjamine Moor, spokojny i kojący Egejski turkus / Aegean Teal. Przywodzi na myśl wakacje nad morzem,  słoneczne śródziemnomorskie dni,  spacery po plaży. Uważam, że jest to wspaniały kojący kolor na okres kiedy będziemy dzielić wiele godzin i dni w domach ze swoimi rodzinami w kolejnym roku.

Mnie zachwycił natomiast kolor roku u producenta farb Benjamine Moor, spokojny i kojący Egejski turkus / Aegean Teal. Przywodzi na myśl wakacje nad morzem,  słoneczne śródziemnomorskie dni,  spacery po plaży. Uważam, że jest to wspaniały kojący kolor na okres kiedy będziemy dzielić wiele godzin i dni w domach ze swoimi rodzinami w kolejnym roku.

Podsumowanie

Nowe trendy nie są jakoś specjalnie przełomowe i każdy znajdzie elementy pasujące mu najbardziej. Mam wrażenie, że zawsze  warto zwrócić uwagę na dekoracje i akcesoria z naturalnych surowców, prawdziwe rzemiosło czy sztukę.  Jak przewiduje dla Vogue jedna z uwielbianych przeze mnie projektantek  Kathryn M. Ireland: „Prawdziwe dekorowanie wraca kolorem, fakturą, miksem starego z nowym. (…)  Zachowujmy te elementy, które są ważne, maja znaczenie.”

Zdjęcia w artykule pochodzą od: Magda Fornal, Ola Nadolny oraz sklepu Creative Boutique Home.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

pl_PL