Zrób sobie ekologiczny wieniec na Boże Narodzenie

Wieniec świąteczny

Co roku jak dzieci dajemy się wciągnąć w magię bożonarodzeniowych dekoracji, lampek, bombek i błyskotek. Od grudnia wprawiają nas w dobry nastrój oczekiwania na rodzinne spotkania i niepowtarzalna atmosferę. Można poszaleć wzorem i kolorem, udekorować  zarówno wnętrza jak i ganek, ogród.

Bożonarodzeniowy wianek dekorujący  wejściowe drzwi stał się i u nas popularny za sprawą amerykańskich filmów. Jest to często pierwszy świąteczny  akcent witający naszych gości.  A gdy zawiesimy go w listopadzie lub na początku grudnia, i nas samych wracających do domu wprowadza w dobry nastrój przypominając o zbliżających się Świętach.

Dlaczego warto zrobić taki świąteczny wieniec?

Wieńce i wianki można kupić. Są wspaniałe dzieła florystów, niedrogi w sieciówce, ale najwięcej radości da Ci zrobienie własnego wieńca na Boże Narodzenie aby udekorować wejściowe drzwi lub ganek.

Założeniem wykonania świątecznego wianka jest wykorzystanie zielonych gałązek, które masz w ogrodzie, w sąsiedztwie, możesz zebrać w trakcie niedzielnego spaceru w parku lub na weekendowej rowerowej  wycieczce w lesie. Gałązki, które wykorzystamy do robienia wianka najlepiej odłożyć podczas podcinania zimozielonych krzewów jesienią: tui, cisa czy jałowca, można zebrać w lesie lub parku gałązki sosny lub jodły. Jest teraz tyle odmian każdego z tych gatunków, że można dobrać odcienie ciemnej i jasnej zieleni, srebrnego błękitu czy limonkowej żółci. Możesz bawić się zestawieniami  dowolnych kolorów.

Ten świąteczny wianek jest bardzo ekologiczny ponieważ pozwala wykorzystać naturalne resztki z cięcia w ogrodzie. Później po Świętach można je dać na kompost lub  wykorzystać do przykrycia delikatniejszych krzewów róż w ogrodzie chroniąc przed mrozem. Drut florystyczny będzie można rozplątać i ponownie wykorzystać do innych  pomysłów czy kolejnego wianka na wiosnę.

Osobiście uważam, że największą motywacją do zrobienia wianka własnoręcznie jest dobra zabawa i satysfakcja z własnego projektu. Zawsze można włączyć dzieci np. w zbieranie iglastych gałązek. Wyjątkowa i własnoręcznie wykonana dekoracja jest świetnym tematem do rozmowy w czasie bożonarodzeniowych odwiedzin.

Jak widać po składnikach własny wieniec może się okazać najtańszą dekoracją tych Świąt 😊

Co przygotować do zrobienia wieńca:

Lista jest prosta i krótka:

  • Gałązki różnego typu zimozielonych krzewów oraz drzew
  • Gałązki eukaliptusa kupione są dodatkową opcją, a liście eukaliptusa długo utrzymują kształt
  • Długie pnącza winobluszcza, bez liści, które możesz znaleźć na płotach, pniach drzew. To intensywnie rosnące pnącze więc łatwo zebrać kawałki o długości ponad 2 metrów.
  • Drut florystyczny do wiązania gałązek
  • Sekator do przycinania gałązek na odpowiednią długość  

Bożonarodzeniowy wieniec krok po kroku:

  1. Przytnij zebrane zielone gałązki na długość 15-20 cm
  2. Pogrupuj gałązki w pęczki komponując różne faktury i kolory. Każdy pęczek zwiąż drutem florystycznym. Ja przygotowałam 11 pęczków.
  3. Weź 4-5 kawałki winobluszcza i zwiń w okrąg. Opleć je dodatkowo drutem florystycznym aby utworzyły bazę wianka. Moja miała średnicę około 35 cm.
  4. Przymocuj po kolei pęki zimozielonych gałązek drutem florystycznym do okrągłej bazy z winobluszcza. Mocno zwiąż na końcu.

Ja powiesiłam mój wianek pod kinkietem przy głównym wejściu do domu na cienkim mocnym lnianym sznurku. Teraz czekam na grudzień aby dodać bardziej bożonarodzeniowe elementy lub barwną wstążkę do dekoracji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

pl_PL