Pomysły na świąteczny stół

Ostatnie tygodnie na moim Instagramie wypełnione były inspiracjami na udekorowanie świątecznego stołu.  W oczekiwaniu na Wigilię ja i moi obserwatorzy bawiliśmy się różnymi konwencjami. Chciałabym przybliżyć kilka inspiracji tutaj wraz ze zdjęciami aby łatwiej było z nich korzystać tuż przed pierwszą gwiazdką jak i w latach następnych szukając pomysłów i inspiracji.

Poniżej pokazuję Ci moje pomysły na stylizację stołu na Wigilię i spotkania bożonarodzeniowe przygotowane w moim podwarszawskim domu.

Naturalny styl w dekoracji

Skandynawia przoduje w wykorzystaniu naturalnych i lokalnych materiałów, które mogą służyć do aranżacji. Ich dekoracje na Adwent czy Boże Narodzenie są mocno osadzone w pasji do natury, lasów, ich ogrodów i łąk. Szczególnie estetyka Hanne, florystki z Danii (hanneutoft) i sposób wykorzystania przez nią gałęzi różnych drzew i szyszek oraz minimalizm zachęciły mnie do wypróbowania naturalnej stylizacji jako  świątecznej dekoracji stołu.

Wyszukana na wycieczce w okolice Kazimierza Dolnego długa i stara ułamana gałąź cała pokryta porostami stała się centralnym punktem stylizacji drewnianego stołu. Bardzo naturalne zestawienie. Ale taka gałąź dzięki porostom ma piękne zielono żółte barwy. Dlatego zdecydowałam się dodać moje szklane bombki w kolorach  jasnej zieleni, błękitu i innych przywodzących naturę kolorach. Do takiego zestawienia dołożyłam drewniane tace, których rozbielone drewno nawiązuje do powierzchni stołu. Ranty tac są zabarwione odcieniami bombek: limonkową zielenią, turkusem. 

Popatrzcie na zdjęcia jak prezentuje się całość:

Świąteczny stół w sukience

Tego roku chciałam wypróbować coś co nadaje stylizacji stołu na przyjęcie wyjątkowego charakteru. Dla mojej stałej klientki we Francji przygotowałam olbrzymi obrus 250 x 350 cm z jednego kawałka orzechowej delikatnej bawełny. Ja skusiłam się na jasny kremowy odcień. Tak w ofercie Creative Boutique Home pojawiły się obrusy na duże i długie stoły. Projekt obrusu zakłada zakrycie całego prawie stołu wraz z nogami. Udrapowane, miękko  układające się fałdy obrusu tworzą neutralne tło dla dekoracji i elegancki wygląd.

Na taką scenę zaprosiłam tradycyjną czerwień w nieco bardziej interesującym odcieniu. Znalazłam przepiękną bordową bawełnianą wstążkę, która dekoruje szklane wazy i lampiony oraz krzesła. Czerwone powtórzenie znajdziecie też na płatkach amarylisa oraz zabarwieniu białych alstromerii. Razem z grubymi kremowymi świecami i ciemnymi odcieniami dużych szklanych bombek oraz dużej girlandy drewnianych korali w ciemnym uwoskowaniu czerwony motyw nadaje eleganckiego, neutralnego i naturalnego równocześnie  wyglądu aranżacji.

Delikatnie ciepły styl świątecznego stołu

W tym sezonie lubie elegancki wystrój w  przytulnym wydaniu. Prostota dekoracji na stole pozwala skoncentrować uwagę na głównej atrakcji stylizacji oraz na świetnej zabawie i pogawędce. W tej aranżacji wykorzystałam przede wszystkim nietypowy odcień amarylisa, ciepły koralowy kolor. Dodałam do bukietu zaledwie parę gałązek sosny i jemioły aby podkreślić zimowy i wiejski charakter wystroju.

Pozostałe elementy świątecznego stołu są proste: jasno kremowy obrus, łagodnie kontrastujące orzechowe serwetki związane bardzo długą popielato bezowa wstążką. Biała porcelana nie zakłóca widoku pięknego kwiatu. 

Przy okazji możecie zobaczyć moją cudną welwetową skarpetę na prezenty. Czyż ten kolor nie powtarza idealnie koloru amarylisa?

Świąteczne dekorowanie wykorzystujące kwiaty i rośliny, które wnoszą swoje piękno nie generuje nam worków plastiku po zakończeniu Świąt. A jeśli szukasz unikalnych kwiatowych inspiracji możesz je znaleźć w coraz ciekawszych odmianach:

– gwiazdy betlejemskiej,

– amarylisów,

– narcyzów,

– cyklamenów,

– anemonów,

– tulipanów,

– wiosennych kwiatów cebulowych z doniczkach lub koszykach

Im więcej świeżych roślin i kwiatów, tym lepiej. Może to będzie nasze hasło na ten świąteczny czas?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

pl_PL